Bezpieczeństwo podczas pracy HDS-em.
Chociaż technologia sprawiła, że dźwigi są bezpieczniejsze, ostateczne bezpieczeństwo projektu budowlanego zależy od sposobu jego obsługi. Większość wypadków z użyciem dźwigu powstaje w:
- wyniku awarii wysięgnika
- wyniku kontaktu z linią energetyczną
- związku z przewróconymi dźwigami
- związku z zrzuconymi ładunkami.
Urządzenia dźwigowe muszą być obsługiwane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa, przez przeszkolony i wykwalifikowany personel oraz zgodnie z...
Chociaż technologia sprawiła, że dźwigi są bezpieczniejsze, ostateczne bezpieczeństwo projektu budowlanego zależy od sposobu jego obsługi. Większość wypadków z użyciem dźwigu powstaje w:
- wyniku awarii wysięgnika
- wyniku kontaktu z linią energetyczną
- związku z przewróconymi dźwigami
- związku z zrzuconymi ładunkami.
Urządzenia dźwigowe muszą być obsługiwane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa, przez przeszkolony i wykwalifikowany personel oraz zgodnie ze specyfikacją produktu. Oznacza to, że nie przekraczają ograniczeń nośności, a operator HDS wykazuje się odpowiednią znajomością protokołów kontroli i bezpieczeństwa przy korzystaniu z dźwigu.
HDS - dlaczego tak ważne jest przestrzeganie bezpieczeństwa?
Bezpieczeństwo obsługi dźwigów HDS i osprzętu jest niezbędne w miejscu pracy, szczególnie w celu ochrony życia ludzkiego. Nawet mały dźwig może spowodować śmiertelny wypadek (!). Typową kwestią jest limit udźwigu - jeżeli dźwig podnosi przedmiot, do którego nie jest przeznaczony bądź który jest zbyt ciężki, należy podjąć odpowiednie środki, aby jak najszybciej zakończyć taką procedurę. W przeciwnym razie maszyna może stać się niestabilna i przewrócić się, potencjalnie zabijając operatorów lub innych pracowników stających jej na drodze.
Ale uwaga - każda wielkość ładunku może być potencjalnie niebezpieczna, bez względu na to, czy wynosi 500 czy 5000 kilogramów.
Użytkowanie dźwigów HDS – bezpieczeństwo w świetle prawa
Wypadki związane z bezpieczeństwem nie tylko kosztują firmy budowlane w kontekście urazów, szkód majątkowych i utraty sprzętu - mogą również powodować sztywne kary regulacyjne. Sprawy sądowe poszkodowanych pracowników i ich rodzin mogą kosztować miliony złotych, ale kontuzje, procesy sądowe i szkody dla reputacji firmy nie są jedynymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę.
Zgodność z przepisami jest ważnym czynnikiem w przemyśle dźwigowym. Należą do nich różne standardy BHP, które muszą być przestrzegane przez wszystkich operatorów dźwigów i robotników znajdujących się w pobliżu HDS i związanych z nimi urządzeń. Obejmują one cały zakres od: bezpiecznych inspekcji i właściwego sortowania, do wykorzystania osprzętów dźwigowych. Wszystkie szkolenia dla operatorów HDS i te dotyczące bezpieczeństwa muszą być zawsze prowadzone zgodnie z najnowszymi standardami.
Ważne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa dźwigu
Ważna jest zgodność z normami dotyczącymi obowiązujących procedur i szkoleń, ale w większym stopniu obowiązują środki bezpieczeństwa wyszczególnione dla każdego zadania realizowanego przy pomocy konkretnego dźwigu.
Przed uruchomieniem dźwigu i przesunięciem ładunku, sprawdź wszystkie części, takie jak np.:
- liny
- zawiesia
- elementy mechaniczne
- osłony
pod kątem zużycia lub uszkodzenia. Koła, hamulce, przyciski sterujące i koła zębate również muszą zostać sprawdzone.
Inne procedury przed uruchomieniem obejmują sprawdzanie, czy światła działają bezawaryjnie, czy gaśnica znajduje się w kabinie i czy żaden pracownik nie znajduje się w pobliżu dźwigu.